61e6efae5b06e40001694c86

Λογοθεραπεία

Λογοθεραπεία είναι η επιστήμη που ασχολείται με τις διαταραχές λόγου, φωνής, ομιλίας και μάσησης-κατάποσης σε παιδιά και ενήλικες, όποια κι αν είναι η αιτία αυτών των διαταραχών: νευρολογική, εξελικτική ή λειτουργική. Αποσκοπεί στη ανάπτυξη της εξωλεκτικής και λεκτικής επικοινωνίας, την καθαρότητα της ομιλίας και της φωνής και στην παραγωγή λόγου των βαρήκοων.

Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

1. Ο Λογοθεραπευτής στο ειδικό σχολείο, αναλαμβάνει την περιοδική αξιολόγηση των μαθητών που παρουσιάζουν προβλήματα επικοινωνίας, λόγου, ομιλίας, φωνής. Σχεδιάζει και υλοποιεί προγράμματα αποκατάστασης.
  2. Συνεργάζεται με τους γονείς και τους καθοδηγεί πώς να χειρίζονται τα προβλήματα επικοινωνίας, λόγου, ομιλίας και φωνής του παιδιού τους.
  3. Αναλαμβάνει τη ενημέρωση του προσωπικού του σχολείου, σε θέματα λόγου και επικοινωνίας, ώστε να υπάρχει ενιαία αντιμετώπιση των δυσκολιών στο πλαίσιο του διδακτικού και θεραπευτικού προγράμματος.
  4. Ασκεί το έργο του σε ιδιαίτερο χώρο, σε ατομική ή μικροομαδική βάση, και όταν κρίνεται απαραίτητο για τον ίδιο τον μαθητή, σε συνεργασία με τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό, μέσα στην τάξη.

ΠΟΙΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ

• Καθυστέρηση λόγου και ομιλίας