occupational therapy for autism2 900x445 1

Η Εργοθεραπεία στο Ειδικό Σχολείο

Η Εργοθεραπεία είναι ένα επάγγελμα υγείας το οποίο πραγματεύεται την βελτίωση της ποιότητας ζωής των ατόμων, αλλά και την προαγωγή της υγείας τους, μετά από αξιολόγηση και θεραπεία, μέσω στοχο-κατευθυνόμενων δραστηριοτήτων.

Η εφαρμογή της Εργοθεραπείας στο χώρο του Ειδικού Σχολείου προσφέρει ειδικότερα αποκατάσταση, υποστήριξη και συμβουλευτική στους μαθητές και τις οικογένειές τους, οι οποίοι παρουσιάζουν δυσκολίες ή περιορισμό σε διάφορους τομείς της γενικότερης λειτουργικότητάς τους.

Μέσα από την συνεργασία του Ειδικού Εκπαιδευτικού Εργοθεραπείας με τους υπόλοιπους ειδικούς εκπαιδευτικούς του σχολείου καταρτίζεται το Ατομικό Πρόγραμμα Εκπαίδευσης κάθε μαθητή.

Στον τομέα παρέμβασης περιλαμβάνονται:

1. Νευρολογικές Αναπηρίες (Εγκεφαλική Παράλυση)
  2. Σωματικές Αναπηρίες
  3. Ψυχοκινητική Καθυστέρηση
  4. Αναπτυξιακές Διαταραχές
  5. Συγγενή Σύνδρομα
  6. Μαθησιακές Δυσκολίες
  7. Ψυχοκοινωνικές Δυσκολίες (Προβλήματα Συμπεριφοράς, Χρόνιες Παθήσεις, Ψυχιατρικές Διαταραχές)

Το αναλυτικό πρόγραμμα που ακολουθείται στο πρόγραμμα της Εργοθεραπείας, περιλαμβάνει συγκεκριμένους στόχους και δραστηριότητες. Εφαρμόζεται ατομική ή/και ομαδική παρέμβαση που ανταποκρίνεται στις ανάγκες των μαθητών, στις ικανότητες τους, αλλά και στις προσαρμογές ή/και τον ειδικό εξοπλισμό που μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Κάθε Εργοθεραπευτικό Πρόγραμμα περιλαμβάνει:

• Αξιολόγηση του μαθητή
  • Σχεδιασμό και εφαρμογή του εξατομικευμένου Εργοθεραπευτικού Προγράμματος
  • Συνεχή επαναξιολόγηση του μαθητή

Τέλος οι Στόχοι της Εργοθεραπείας μπορεί να είναι:

1. Βελτίωση Αδρών και Λεπτών Κινητικών Δεξιοτήτων
  2. Βελτίωση Συντονισμού των Κινήσεων