social worker

Κοινωνικός Λειτουργός

Η σχολική κοινωνική εργασία αποτελεί ένα κλάδο στην επιστήμη της κοινωνικής εργασίας που στόχο έχει την ισότιμη πρόσβαση και ενεργό συμμετοχή των μαθητών/-τριών στην εκπαίδευση. Στις σχολικές μονάδες ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης ο κοινωνικός λειτουργός αποτελεί το συνδετικό κρίκο ανάμεσα στους μαθητές/-τριες με αναπηρία, την οικογένειά τους και τη σχολική κοινότητα. Στα πλαίσια του αντικειμένου της ειδικότητάς του είναι αρμόδιος να σχεδιάζει και να οργανώνει προγράμματα παρέμβασης με στόχο την αντιμετώπιση των δυσκολιών και αναγκών των μαθητών αλλά και την ενίσχυση των δεξιοτήτων τους, καθώς και την συμβουλευτική υποστήριξη της οικογένειας και των εκπαιδευτικών του σχολείου. Η εφαρμογή των προγραμμάτων παρέμβασης στην κοινωνική εργασία γίνεται μέσω των τριών μεθόδων κοινωνικής εργασίας, κοινωνική εργασία με άτομα και οικογένεια, κοινωνική εργασία με ομάδες και κοινωνική εργασία με κοινότητα.